KsiążkiZnaczy Kapitan
Wydana w 1960 r. książka „Znaczy kapitan”, której bohaterem był jeden z komendantów „Lwowa” – Mamert Stankiewicz, do dziś pozostała „kultową” książką morską. Autor w lekkiej formie i z dużym poczuciem humoru opowiada o przyjaźni i odpowiedzialności, pisze o pracy na morzu, ukazując jej piękno i romantyzm. Bez cienia moralizowania tworzy wzorce zachowań na podstawie autentycznych postaci i wydarzeń.


Krążownik spod Somosierry
Książka ta jest zbiorem opowieści ukazujących prawdziwe postacie i wydarzenia, w których autor sam uczestniczył lub usłyszał o nich od innych osób, ale uwiarygodnił ich autentyczność. Poszczególne opowiadania dzieli dystans czasowy i przestrzeń geograficzna, różnią się także tłem historycznym, scala je natomiast osoba narratora i miejsce akcji, którym jest statek i morze.


Szaman Morski
Zbiór pełnych humoru opowiadań o przygodach kapitana Eustazego Borkowskiego. Są one pretekstem do ukazania historii siedmiu przedwojennych polskich transatlantyków. Pierwsze wydanie tej książki (Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1985) cieszyło się ogromną popularnością i stało się podstawą nagrania radiowego, emitowanego w Programie III Polskiego Radia w 1986 roku, jeszcze za życia autora.)


Kolebka nawigatorów

Autor kontynuuje tematykę morską i podobnie jak w poprzedzających ją książkach, daje popis swego kunsztu literackiego. Przypomina historię Polski na morzu i tradycje morskie, ukazuje romantyzm niebezpiecznej przygody związanej z pracą na morzu. Bez cienia moralizatorstwa uczy odpowiedzialności za siebie i za innych, bo jak mówił: morze wymaga od człowieka wiedzy i umiejętności, a przy tym ciągłego napięcia uwagi.
Czytelnik znajdzie wcześniej poznanych bohaterów, do których dochodzą nowi – z lat wojny i powojennych. Całość jest opisana w sposób charakterystyczny dla Borchardta- ze swadą, z dużym poczuciem humoru, niekiedy z patosem i sentymentem wywołującym łezkę w oku.


Pod czerwoną różą
Zbiór opowiadań o latach dzieciństwa i wczesnej młodości autora, które przeżył w Paryżu, Wilnie i w ukochanym przez siebie powiecie oszmiańskim.


Kapitan własnej duszy. Borchardt znany i nieznany
Książka biograficzno – wspomnieniowa o najpopularniejszym wśród polskich czytelników autorze książki „Znaczy Kapitan” i in. utworów marynistycznych. Ewa Ostrowska, która znała Karola Olgierda Borchardta i pracowała dla niego w latach 1979-1986, a dzisiaj popularyzuje jego postać i twórczość, wraca w tej książce do swoich wcześniejszych wspomnień zatytułowanych „Pod białą różą”, znacznie je poszerzając i wprowadzając nowe wątki.
 


Doktor Hilary Borchardt – ojciec Karola
Broszura opisująca ojca Kapitana Hilarego Borchardta autorstwa Ewy Ostrowskiej.
Zapraszamy do pobierania

Książki: www.ksiegarnia.bernardinum.com.pl

E-booki: www.publio.pl

Audiobooki: www.publio.pl oraz www.qesagency.pl